Dlaczego kot się ślini? Objawy, których nie powinniśmy lekceważyć

Koty są domowymi pupilami równie popularnymi co psy. Choć posiadają odmienne usposobienie, to wielu ludzi woli być opiekunem kota, aniżeli psa. Jednak bycie właścicielem zobowiązuje do sprawowania prawidłowej opieki nad czworonożnym przyjacielem. W związku z tym warto wiedzieć jakie objawy w zachowaniu kota powinny nas zaniepokoić, aby w razie potrzeby móc szybko udać się do weterynarza.

Zatrucie

Kot od czasu do czasu może się ślinić, na przykład kiedy zje coś gorzkiego, albo niesmacznego. Jednak intensywne ślinienie, które nie przechodzi po kilku minutach powinno zaalarmować właściciela. Można podejrzewać, że kotu jest niedobrze, albo że połknął coś co wywołało objawy zatrucia. Najczęściej w przypadku kotów można podejrzewać zjedzenie kawałka rośliny. Nie wszystkie kwiatki, które trzyma się w domach są bezpieczne dla czworonożnych przyjaciół.

Trujące rośliny to na przykład:

*ostrokrzew,

*gwiazda betlejemska,

*konwalie,

*tulipany.

Jeśli kot spożyje nawet kawałek kwiatka, to trzeba udać się z mruczkiem do weterynarza. Konieczne może być wywołanie wymiotów, podanie węgla aktywnego czy kroplówki.

Choroby ostre i przewlekłe

W przebiegu niektórych ostrych i przewlekłych chorób koty odczuwają nudności, a więc mogą się ślinić. Ślinienie występuje również w przebiegu niektórych schorzeń neurologicznych. Jedna ze śmiertelnych jednostek chorobowych powodowana przez wirusa wścieklizny, objawia się intensywnym ślinotokiem, a także wstrętem do wody i zaburzeniami układu nerwowego. Koty mogą ślinić się też przed i po ataku padaczki. Nadmierny wypływ śliny z pyszczka towarzyszy również chorobom stomatologicznym. Objawów nie można bagatelizować, ponieważ sytuacja może się szybko rozwinąć w niekorzystny dla kota sposób. Najlepiej od razu udać się do lekarza weterynarii.

Stres

Koty są zwierzętami, które w różnoraki sposób potrafią okazywać stres. Niektóre chowają się za szafą, inne oddają mocz poza kuwetę, a jeszcze inne osobniki w sytuacji stresującej się ślinią. Może się tak zdarzyć na przykład podczas wizyty u weterynarza. Kot przeżywa wtedy silne emocje i czasami je w ten sposób okazuje. Zwykle ślinotok przechodzi zaraz po powrocie do domu.